fotboll gronFotboll
fotboll ikon
discgolf ikon
handboll ikon
innebandy ikon
eif110årreklam
 
 
 
 
  • Sektionen
  • Aktuellt
  • Jens Mattfolk ny träningschef

Jens Mattfolk ny träningschef

EIF kan stolt presentera en helt ny uppgift inom organisationen, träningschef

Det två senaste åren har EIF arbetat hårt med att utveckla sig själv som förening. Man har satsat hårt på att organisera juniorverksamheten genom en formell ledningsgrupp som administrerat verksamheten.

Under år 2016 har föreningen haft en verksamhetsledare som arbetat aktivt med att bygga upp spelautvecklingen inom EIF. Som produkter kan nämnas bland annat föreningens egna gröna linje samt utvecklingsgrupper för juniorspelarna. Förutom det har verksamhetsledaren mycket aktiv arbetat tillsammans med ledningsgruppen med övrig juniorverksamhet.

Nu är det äntligen då dags att ta steget ut och anställa en träningschef på deltid. Träningschefen skall tillsammans med föreningens juniortränare arbeta aktivt för att förbättra fotbollstänkandet bland juniorerna. Som träningschef har man valt Jens Mattfolk som redan inlett arbetet med juniorerna via utvecklingsgrupperna.

Jens huvuduppgift kommer att vara att delta aktivt i juniortränarnas arbete. Fungera som en stödperson samt vägledare för nya samt gamla tränare. Under 2017 kommer det att hållas regelbundna tränarträffar som Jens håller, innehållet vid träffarna kommer varje gång vara olika.

Junioransvarig Patric Westerlund konstaterar att, äntligen får vi vår egna träningschef. En person som kan ge det stöd våra juniortränare har begärt efter i så många år. Vi hade stor hjälp av Peter Haglund som verksamhetsledare då han byggde upp träningslinjen tillsammans med tränarna, men nu har vi då en kunnig person som kan fungera som tutor åt alla våra tränare.

Sponsorer 2018

gold k supermarket 2017
gold macron
gold elisaviihde
ekenassparbank 2016 gold
gold veikkaus
lokaltapiola 2016 gold
 
gold silux
 
 
roth 2016 gold
premarin 2016 gold
silver n3mpower 2016
silver seka 2016
silver aureus 2016
silver azets
silver travaruhuset 2016
silver aberglund
etelauusimaa 2016 gold
brons reklamcenter 2016
silver mrmedia
silver motellmarine
silver piazza
silver albatros 2016
silver ekenasenergi
silver wikstromsbusstrafik
silver specialmobil
silver masterpipe
silver kopparol
 
silver folksam 2016
silver spkoti 2016
silver papperochhus 2016
silver mbroman 2016
silver svenlof 2016
silver ido 2016
brons prreklam 2016
silver raseborgsstad 2016
brons rudus 2016
brons svartstroms 2016
brons ekenastradgardsservice
brons serivicenyholm 2106
silver varuboden 2016
brons mntextil
brons sydbevakning 2016
silver kjousmaa silver
brons ekenasforstaapotek
brons ekemarin 2016
brons auratherm
brons kodintavaratalo
brons handelsbanken
brons lohjanautola
brons ekenasbokforingsbyra
silver janneskraftor 2016
brons simonshus
silver hushornan 2016
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
fotboll ikon
discgolf ikon
handboll ikon
innebandy ikon