Disc Golf

Junior Klubbästerskap 11.9

Junior KLUBBMÄSTERSKAP
Onsdag 11.9.2013

Tidtabell:
kl.16.30 Anmälning på plats
kl.16.45 Spelar 12 korgar
Prisutdelning efter rundan.

Junior klubbmästerskap är för -99 födda eller senare!

VÄLKOMMEN MED!

Frisbeegolf FM 2013 i Ekenäs

ETT STORT TACK till alla som har varit inblandade i FM arrangemanget under det senaste året och nu under själva tävlingen.
Utan er skulle det aldrig ha blivit någon FM tävling.
Vi klarade av det galant och visade resten av Finland att EIF Discgolf är att räkna med!

TACK!

Mvh. Jan-Mikael Uusikylä, EIF Discgolf ordförande, FM 2013 TD

Tidtabell för FM STAFF lördag 17.8

Tid: #1 #10 Puttiskaba 11-17 Resultat #9 STARTER Buffén kl.7.00 Resultat #18 #4
8.00-8.30 Otto F. xxx xxx xxx Nicke S. Timo/Tuula xxx xxx
8.30-9.00 Otto F. xxx xxx xxx Nicke S. Timo/Tuula xxx Okku
9.00-9.30 Otto F. Nicke F. / Eki xxx Råberg Nicke S. Timo/Tuula xxx Okku
9.30-10.00 Otto F. Nicke F. / Eki xxx Råberg Nicke S. Timo/Tuula Nyström Okku
10.00-10.30 Otto F. Nicke F. / Anton xxx Råberg Nicke S. Timo/Tuula Nyström Joni
10.30-11.00 Otto F. Nicke F. / Anton xxx Råberg Nicke S. Ekis mam Nyström Joni
11.00-11.30 Nyström Kenneth N./ Anton Tommen Råberg Okku Ekis mam Janne M. Joni
11.30-12.00 Nyström Kenneth N. / Anton Tommen Toni Okku Ekis mam Janne M. Joni
12.00-12.30 Nyström Kenneth N. / Anton Tommen Toni Okku Baba/Ekis mam Janne M. Johnny A.
12.30-13.00 Nyström Kenneth N. / Anton Tommen Toni Okku Baba/Ekis mam Janne M. Johnny A.
13.00-13.30 Janne M. Kenneth N. / Tomi Jappe Toni Dennis Baba/Ekis mam   Johnny A.
13.30-14.00 Janne M. Kenneth N. / Tomi Jappe Toni Dennis Baba/Ekis mam   Johnny A.
14.00-14.30 Janne M. Nicke F. / Tomi Jappe Joni Dennis Baba/Ekis mam   Jonathan
14.30-15.00 Janne M. Nicke F. / Tomi Morris Joni Dennis Baba/Ekis mam   Jonathan
15.00-15.30 Toni Nicke F. / Anton Morris Joni Dennis Baba/Ekis mam   Jonathan
15.30-16.00 Toni Nicke F. / Anton Morris Joni Dennis Baba/Ekis mam   Bernt
16.00-16.30 xxx Nicke F. / Anton Kenneth W. Joni xxx Baba Nyström Bernt
16.30-17.00 xxx Nicke F. / Anton Kenneth W. Joni xxx Baba / Sanna Nyström Bernt
17.00-17.30 xxx Nalle / Ari Kenneth W. Joni xxx Sanna Nyström xxx
17.30-18.00 xxx Nalle / Ari xxx Joni xxx Sanna Nyström xxx
18.00-18.30 xxx Nalle / Ari xxx xxx xxx Sanna Uusikylä xxx
18.30-19.00 xxx xxx xxx xxx xxx Sanna Uusikylä xxx
19.00-19.30 xxx xxx xxx xxx xxx Sanna Uusikylä xxx
19.30-20.00 xxx xxx xxx xxx xxx Sanna Uusikylä xxx

Ändrade starttider för motionsrunda och B-ranking

Motionsrunda a-bana:
11 sep 18.00
18 sep 17.00
25 sep 17.00
2 okt 17.00
9 okt 17.00

B-ranking:
8 sep 17.30
15 sep 16.30
21 sep 10.00
22 sep 16.30
28 sep 10.00
29 sep 16.00
5 okt 10.00
6 okt 16.00
12 okt 10.00
13 okt 15.30
19 okt 10.00
20 okt 15.30
26 okt 10.00

Kolla händelsekalendern på startsidan för eventuella förändringar

Klubbmästerskap 2013 Frisbeegolf 7.9

KLUBBMÄSTERSKAP
Lördag 7.9.2013

Tidtabell:
9.15-9.45 Anmälning
10.00-13.00 Runda 1 (lottade pooler)
13.00-14.00 Matpaus
14.15-17.15 Runda 2 (enligt klass och resultat)
ca. 17.30 Prisutdelning

Vi spelar FM bana versionen.
Klasser: Öppna, Masters, Dam.

VÄLKOMMEN MED!

Tidtabell för FM STAFF söndag 18.8

Söndagens arbetslista

Tid: #1 #10 Puttiskaba 10-13 Resultat #9 STARTER Buffén kl.7.30 Resultat #18 #4
8.00-8.30     xxx     Timo/Tuula xxx  
8.30-9.00 Nyström   xxx   Okku Timo/Tuula xxx  
9.00-9.30 Nyström   xxx   Okku Timo/Tuula xxx Jonathan
9.30-10.00 Joni Jappe / Toni xxx Nicke F. Okku Timo/Tuula Nyström Jonathan
10.00-10.30 Joni Jappe / Toni ??? Nicke F. Okku Timo/Tuula Nyström Jonathan
10.30-11.00 Joni Jappe / Toni ??? Nicke F. Dennis Baba Nyström Jonathan
11.00-11.30 Steffe Jappe / Toni Tommen Nicke F. Dennis Baba Nyström Joni
11.30-12.00 Steffe Jappe / Toni Tommen Jonathan Dennis Baba Okku Joni
12.00-12.30 Steffe Jappe / Toni Tommen Jonathan Dennis Baba/Ekis mam Okku Joni
12.30-13.00 Steffe Janne M. / Tomi Tommen Jappe Dennis Baba/Ekis mam Okku Nicke F.
13.00-13.30 Steffe Janne M. / Tomi   Jappe Dennis Baba/Ekis mam Okku Nicke F.
13.30-14.00   Janne M. / Tomi   Jappe   Baba/Ekis mam Okku Nicke F.
14.00-14.30   Janne M. / Tomi   Joni   Baba/Ekis mam Okku Nicke F.
14.30-15.00   Kenneth N. / Anton   Joni   Baba/Ekis mam Okku  
15.00-15.30   Kenneth N. / Anton   Joni   Baba/Ekis mam Okku  
15.30-16.00   Kenneth N. / Anton   Joni   Baba/Ekis mam Okku  
16.00-16.30   Kenneth N. / Anton   Joni   Ekis mam Okku  
16.30-17.00           Ekis mam Okku  

Tidtabell för FM STAFF fredag 16.8

Fredagen prelim.

Tid: #1 #10 Puttiskaba 11-17 Resultat #9 STARTER Buffén kl.7 Resultat #18 Extra #4
8.00-8.30 Nicke S. xxx xxx xxx Råberg Sanna/Baba xxx    
8.30-9.00 Nicke S. xxx xxx xxx Råberg Baba xxx    
9.00-9.30 Nicke S. Nicke F/ Rolf xxx Bernt Råberg Baba xxx    
9.30-10.00 Nicke S. Nicke F/ Rolf xxx Bernt Uusikylä Baba Eki    
10.00-10.30 Joni Nicke F/ Rolf xxx Bernt Uusikylä Ekis mam Eki   Kenneth W
10.30-11.00 Joni Nicke F/ Rolf xxx Nyström Uusikylä Ekis mam Eki   Kenneth W
11.00-11.30 Joni Kenneth N/ Marko Bernt Nyström Uusikylä Ekis mam Janne M / Eki   Kenneth W
11.30-12.00 Joni Kenneth N/ Marko Bernt Nyström Uusikylä Ekis mam Janne M / Eki   Kenneth W
12.00-12.30 Joni Kenneth N/ Marko Bernt Nyström Uusikylä Ekis mam Janne M   Kenneth W
12.30-13.00 Joni Kenneth N/ Marko   Nyström Uusikylä Ekis mam Janne M    
13.00-13.30 Nicke F Kenneth N/ Janne M   Nyström Dennis Ekis mam Sanna   Morris
13.30-14.00 Nicke F Kenneth N/ Janne M   Nyström Dennis Sanna Sanna   Morris
14.00-14.30 Ari Nalle/ Nicke F   Jonathan Dennis Sanna Sanna   Morris
14.30-15.00 Ari Nalle/ Nicke F   Jonathan Dennis Sanna Sanna   Morris
15.00-15.30 Ari Nalle/ Nicke F   Jonathan Dennis Sanna Sanna Tomi Jasper
15.30-16.00 Ari Nalle/ Nicke F   Toni B. Dennis Sanna Nyström Tomi Jasper
16.00-16.30 xxx Nalle/ Joni   Toni B. xxx Sanna Nyström Tomi Jasper
16.30-17.00 xxx Johnny A/ Joni   Toni B. xxx Sanna Nyström Tomi Jasper
17.00-17.30 xxx Johnny A/ Joni xxx Toni B. xxx Sanna/Timo Nyström Tomi Jasper
17.30-18.00 xxx Johnny A/ Joni xxx Toni B. xxx Sanna/Timo Nyström Tomi  
18.00-18.30 xxx Johnny A/ Joni xxx Toni B. xxx Timo/Tuula Uusikylä Tomi  
18.30-19.00 xxx xxx xxx xxx xxx Timo/Tuula Uusikylä Tomi  
19.00-19.30 xxx xxx xxx xxx xxx Timo/Tuula Uusikylä Tomi  
19.30-20.00 xxx xxx xxx xxx xxx Timo/Tuula Uusikylä Tomi  


Flaggman på hål 1:
- snabba upp spelandet på hålet. Då poolen framför puttar kan följande pool kasta in mot öppningen.
- hjälpa att lätt hitta de frisbeen som slängs in i björk/gran dungen till vänster
- placering av flaggman; mellan halva/gaveln av hallen.

Flaggman på hål 10, 2st:
- placering av flaggman; mitt på fältet och vid ön.
- mitt på fältet uppgift:
se vart utkasten på 10an landar
meddela ifall kastet går ut på OB; röd flagga
visa röd flagga för följande pool när poolen kastar in till ön
efter poolens alla spelare har nått ön kan nästa pool öppna
- vid ön uppgift:
se om frisbeen når in i ön; grön flagga för inne och röd för ute
hålla reda på vart alla frisbeen far
- Vid osäkert läge flaggar man med båda flaggorna -> kastaren tar ett provisoriskt kast och poolen dömer det förra kastet.

Puttiskaba (3 kast för 2€, vinst: en nya DiscCatcher):
- ifall spelaren får in en putt flyttas korgen 1m bakåt och spelarens namn skrivs upp på en lista. Den som är högst upp på listan efter tävlingen är slut vinner korgen.
- ta betalt för puttävlingen och drar ett streck på ett papper.
- flytta korgen 1m bakåt då nån får in en putt och tar upp spelarens namn på toplistan.

Scoring #9
- ta emot poolernas mapp och fylla i deras resultat på en egen lista
- ringa in resultaten till skidstugan vid 2-3 poolers intervall